15 listopada 2017

Pies na ulicy Bałamutów, czyli co to takiego te piktogramy

Co ma wspólnego wiersz Wandy Chotomskiej "Pies z ulicy Bałamutów" z piktogramami?
Jamniczek, który przedstawiony został kukiełką- rękawiczką, miał kłopoty z zasadami ruchu drogowego. Na szczęście nad jego bezpieczeństwem czuwał Pan Policjant.
Omówiliśmy sobie dokładniej zasady poruszania się po drodze, znaczenie świateł i "wybraliśmy się "na wycieczkę po mieście.
 - A czy w tym mieście jest  złodziej- padło pytanie.
- No nie bo nad naszym bezpieczeństwem czuwa Pan Policjant - padła odpowiedź. I wszyscy bezpiecznie poruszali się po uliczkach.


Pojawiające się na sygnalizacji świetlnej ludziki podsunęły mi pomysł, aby szerzej przedstawić i omówić rolę piktogramów.Co to jest piktogram?  Do czego służy i jaką ma rolę ? O tym dyskutowaliśmy, a potem ruszyliśmy na ul. Piktogramową. Podczas "spaceru" między regałami szukaliśmy piktogramów i przedstawialiśmy to co przedstawiał obrazek. Nieraz potrzebna była koleżanka lub kolega, bo zadanie należało wykonać w parze.


A oto nasze piktogramy. Co oznaczają?


Na koniec niespodzianka. Wszyscy uczestnicy zostali badaczami znaków i otrzymali Dzienniczki Badaczy Znaków, do których wkleili pierwsze literki. Kto zbierze najwięcej znaczków ? Ano zobaczymy.


Wpis powstał w ramach projektu Czarowanie przez czytanie


0 komentarze:

Prześlij komentarz