Grupa zabawowa - II i III edycja

Grupa zabawowa ciąg dalszy


Spotkania w grupie zabawowej to kontynuacja projektu "Akademia Mądrego Dzieciaka", który cieszył się ogromnym powodzeniem. Rozpowszechnieniem idei grup zabawowych zajmuje się Fundacja Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego, więcej na http://www.frd.org.pl/programy/archiwalne/grupy_zabawowe/grupa_zabawowa. Dzieci w wieku 3-6 lat przychodzą do biblioteki z rodzicami na wspólne zabawy, świętowanie, co ma sprzyjać rozwojowi komunikacji społecznej, empatii i pokonywaniu nieśmiałości.
Odbyły się już trzy edycje takich spotkań, czwartą rozpoczniemy od października 2015 r.
Tutaj pragnę przedstawić krótką fotorelację z przebiegu poprzednich edycji, co ma wyrównać braki w dokumentowaniu tego działania.
Przedstawię Państwu w co bawimy się i czego uczymy się podczas wspólnie spędzonego czasu. Zajęcia trwają ok. 1,5-2 godz.

                              Zabawy taneczne z pokazywaniem rozwijające wyobraźnię.
Zabawy ze stempelkami ziemniaczanymi

Na zajęciach wykorzystujemy do zabawy przedmioty codziennego użytku, np. plastikowe kubki, produkty spożywcze, np. kasza, ryż, fasola. Jesień kojarzy się z wykopkami i zapasami do zimowej spiżarni. Tym razem projektowaliśmy stemple z ziemniaków i odbijaliśmy wzorki na kartkach.  

Tańce z rekwizytami

Podczas spotkań odbywają się zajęcia taneczne z przedmiotami, jak np. szyfonowymi chusteczkami, wstążkami, czy piłeczkami. W choreografii wykorzystujemy własny układ lub odpowiednie utwory muzyczne.  Tańce są proste, porywające również dla chłopców, bardziej zabawa niż występ przed rodzicami.

Świętowanie w grupie zabawowej

Spotkania świąteczne obejmują nie tylko święta kalendarzowe, jak Mikołajki czy Wielkanoc, ale przede wszystkim nie typowe okazje np. Święto Pluszowego Misia, czy Dzień Dyni. 
Jesienne plony

Święto Dyni to spotkanie, które ma swoją historię coroczną. Głównym celem jest przywrócenie temu warzywu roli wartościowej dla naszego organizmu. Dzieci toczą dynię, porównują wygląd i wielkość, następnie drążą i kosztują jej smak w cieście. Tym razem robiliśmy także dyniowa farbkę.
Do Świąt Bożego Narodzenia także przygotowaliśmy się. Najpierw dzieci ubierały w ozdoby naszą choinkę.
Te wszystkie przygotowania to dla najważniejszego gościa, na którego czeka się przez cały rok - Święty Mikołaj i od razu widzimy uśmiech na twarzy dzieci, chociaż niektórym zakręciły się łezki ze strachu. Każde dziecko otrzymało prezent.
Czytanie przy choince, to przyjemne chwile, podczas których wszystkich ogarnia czar świątecznego klimatu.Zabawy ruchowe przy choince to świetna okazja, aby zdrowo ze sobą po rywalizować. Gotowi do startu -start.
Zabawy taneczne ze śpiewem rozpoczynają i kończą nasze zajęcia w grupie zabawowej.0 komentarze:

Prześlij komentarz